Madera

maderaJak w poprzednich postach napiszę o rzeczach najważniejszych. O historii, ukształtowaniu, klimacie i pochodzeniu nazwy Madery można znaleźć mnóstwo informacji w poradnikach oraz internecie. Ja skupię się na tym co i gdzie się tam je, pije oraz co warto zobaczyć podczas pobytu na tej portugalskiej wyspie.

Bon Appetit – Smacznego

madeira_poncha_thumbBędąc na wyspie obowiązkowo do spróbowania są jej specjały. Na pewno jest to oryginalne wino Madera. W procesie produkcji poddawane jest procesowi maderyzacji stanowi wizytówkę wyspy. Ten gatunek wina można kupić już bez problemu na kontynencie. Należy jednak pamiętać, aby sprawdzić na etykiecie, gdzie zostało wyprodukowane. Na oryginalnym będzie wyraźnie zaznaczone, że wyprodukowane na Maderze – Portugalii.

Obok wina z trunków alkoholowych można postawić napój Poncha (czyt. punsza). Mieszkańcy piją ją o każdej porze dnia. Napój można kupić w każdej restaruacji, kawiarnii, knajpie i w supermarkecie. Cechą charakterystyczną jest to, że każdy przyrządza punszę na swój sposób. Ważna jest baza napoju – miód, sok z cytrusów oraz wódka trzcinowa.Madera ma również swój lokalny browar – Empresa de Cervejas da Madeira, w którym produkuje się  piwo Coral (jasne i ciemne).Z napojów niealkoholowych trzeba spróbować oranżady z marakui – Brisa Maracuja.

palasz-czarnySmaki Madery to głównie ryby, wołowina i owoce morza. Najpopularniejszą z ryb jest pałasz czarny (espada) – łowiony na głębokości 1000 metrów. Prawdziwie maderyjskie podanie pałasza można znaleźć w potrawie “espada com banana” – jest to smażony, panierowany filet pałasza podany ze smażonym bananem.

Maderyjczycy uwielbiają się spotykać całymi rodzinami i grillować. Na wyspie jest wiele miejsc, przy których można zorganizować piknik. Na takiej kolacji głównym punktem wieczoru jest grillowana na wawrzynowej gałązce, długo marynowana w czosnku i ziołach wołowina – espetada. W restauracjach podaje się ją grillowaną na metalowej szpadzie.

Obu tych potraw proponuję spróbować w sprawdzonej lokalnej restauracji w Funchal – Adega Queimada przy ulicy Rua Queimada de Baixo, 50. Jedzą tam mieszkańcy Funchal, a obsługuje bardzo miła, sympatyczna, starsza Pani, która ni w ząb po angielsku nie mówi.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *